En Çok Probiyotik İçeren Besinler Listesi

Probiyotik içeren besinler listemiz:

İçerikler (Gizle-)
  1. Turşu

  2. Lahana Turşusu

  3. Salamura Zeytin

  4. Elma Sirkesi

  5. Kombuça

  6. Parmesan Peyniri

Probiyotik içeren besinler listemiz;

Turşu

Turşular probiyotik bir gıda olarak kabul edilir; turşular sık ve düzenli aralıklarla tüketilirse bağırsakta yer alan yararlı mikroorganizmaların popülasyonuna ve çeşitliliğine katkıda bulunabilir.

Lahana Turşusu

Lahana turşusu için ayrı bir parantez açmak gerekiyor, tam bir faydalı bakteri deposu olan lahana turşusu kültürümüzde yer edinmiş bir besindir ve içerisinde probiyotik barındırır.

Salamura Zeytin

Zeytin, nesillerdir yemek kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytinin tuzlu su ile sertleştirilmiş bir türü olan salamura zeytin bir probiyotik kaynağıdır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi iyi bir probiyotik kaynağı mıdır? Tam anlamıyla bir probiyotik kaynağı olmasa bile kan basıncını kontrol etmeye ek olarak kolesterol düzeylerini kontrol altında tutması, insülin seviyesini azaltması gibi özellikleriyle probiyotik besinlerden aldığınız verimi artırır.

Kombuça

Kombuça, içeriğinde antioksidan ve probiyotik barındıran bir çay. Psikolojik sağlık, bağırsak sağlığı ve bağışıklık sistemine olan olumlu etkileriyle biliniyor.

Sağlıklı beslenme için doğru probiyotik seçimi yapmak oldukça önemli. Peki, hangi besinlerde probiyotik mevcut? İşte probiyotik içeren besinler listemiz:

Parmesan Peyniri

Tüm peynir türleri probiyotik içermez. Parmesan peyniri pastörize edilmemiş sütle yapılır, bu nedenle faydalı bakteriler ısıtılarak ölmez. Parmesan peyniri protein, kalsiyum gibi önemli besinleri içerdiği gibi probiyotik de içerir.

Probiyotikleri, probiyotik içeren besinler sayesinde gıdalardan alabilirsiniz. Ancak ihtiyacınız olan probiyotikleri tükettiğiniz besinler aracılığı yeterli miktarda alamayabilirsiniz. Probiyotikleri takviyelerden almak daha etkili ve güvenli olabilir.

“Gerekli Probiyotikleri Besinlerden Alamaz mıyım? ” adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca probiyotik seçiminde suşun önemi hakkında da detaylı okuma yapmanız mümkün. 

Probiyotik İçeren Besinler

 

Önerilen Bloglar

Prebiyotik Besinler Nelerdir

Prebiyotik Besinler Nelerdir

Prebiyotik besinler, insan vücudundaki probiyotik bakterilerin (genellikle bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler) beslenmesine yardımcı olan özel lifli bileşenlerdir.

Devamını Oku
Kabızlık İçin Probiyotik İyi Gelir mi?

Kabızlık İçin Probiyotik İyi Gelir mi?

Hemen her yaşta görülebilen ve yaşam kalitesini etkileyen kabızlık, genellikle haftada 3 kez ve daha az dışkılama olarak tanımlanır. 

Devamını Oku
Lactobacillus Plantarum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Lactobacillus Plantarum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ağız ve bağırsaklarda doğal olarak bulunan bir probiyotik türüdür.

Devamını Oku