Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?
Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
19.04.2023

Her gün milyonlarca insan; yaptığı her işten, yaşadığı her ortamdan, konuştuğu her kişiden, hatta yediği her yemekten haz almaya ve mutlu olmaya çalışır. Mutlu olmanın yolları üzerine arayışları tükenmeyen insanlar gerçekten mutluluğu yakalayabilir mi? Mutlu olmak için ne yapmanız gerektiği konusunda endişeliyseniz, “Mutlu olmanın formülü nedir?” ve “Mutlu olmanın yolları nelerdir?” gibi sorular kafanızı karıştırıyorsa okumaya devam edin…

Mutlu Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hayatın iniş çıkışları ile daha iyi başa çıkabilmeniz için aşağıdaki pozitif ve mutlu olmanın yolları size yardımcı olabilir:

Stresi Yönetin

Stresin en önemli nedeni zamanı kontrol edememektir. Zamanınızı iyi kullanmayı öğrenmek stresinizi azaltarak mutlu olmak için kendinize daha fazla zaman ayırmanızı sağlayabilir. Kaygı ve anksiyetenin yükseldiği anlarda nefes alma teknikleri ile rahatlayabilirsiniz.

Mutlu Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Eğlenin

Zevk aldığınız aktiviteleri yapmak duygusal sağlığın korunmasına yardımcı olabilir. Ilık bir duş almak, arkadaşlarınızla buluşmak, sinemaya gitmek, bir spor müsabakası izlemek gün içinde mutlu olmanın yolları arasında sayılabilir. Kendiniz için sevdiğiniz bir yemeği yapabilir, bir dans kursuna katılıp yeni insanlarla tanışabilir ve gününüzü keyifli kılmak için eğlenceyi gün içine taşıyabilirsiniz.

Özgüveninizi Arttırın

Kişinin kendine olan saygısı mutlu hissetmesini sağlayabilir. Benlik saygısını geliştirmek için kendinizi yargılarken olumlu cümleler kullanmaya çalışın. Bir işi başaramadığınızda kendinizi suçlamak yerine, bir sonraki iş için olumlu bir bakış açısı geliştirmeye çalışın.

Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Hayata mutlu olmanın yolları ile tutunmanın belki de en zor kısmı yaşam tarzını değiştirmektir. Zor zamanlarınızda pes etmek ya da kendinizi alkol gibi düşüncelerinizi uyuşturan zararlı maddelere vermek yerine egzersiz yapın. Düzenli egzersiz beyinden ruh halinizi iyileştiren mutluluk hormonları salınmasına yardımcı olur. Ayrıca uyku kalitesini artırır ve uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Gece boyunca tam anlamıyla dinlenmek vücudunuza iyi gelecektir ve ertesi gün daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Eğlenin

Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Daha mutlu olmanın yolları arasında ilk sırayı aslında planlı yaşamak alır. Uykuya dalmadan önce ertesi gün neler yapacağınızı planlamak, hayatın kontrolünü ele almanızı sağlar. Kontrol duygusu kişinin hem özgüvenini artırarak hem de koordinasyon yeteneğini geliştirerek mutlu olmasına yardımcı olabilir. Ayrıca ertesi günü planlamak düşünceleri düzene sokabilir ve odaklanma yeteneğini geliştirebilir.

Duygularınızı Paylaşın

Tek başına mutlu olmanın yolları sevdiğiniz bir kitabı okumak, yağmurun sesini dinlemek, romantik bir film izlemek ya da kısa bir yürüyüş yapmak olabilir. Ancak hayatta mutlu olmanın yolları duyguları paylaşmaktan geçer. Başkalarıyla iletişim halinde olmak, birilerinin kişiyi önemsediğini bilmek önemlidir. İster bir arkadaşınız ister bir aile üyesi ya da bir danışman, kim olursa olsun iletişim kurmayı deneyin. Duygularınızı konuşmak içinizdeki gerginliği serbest bırakmanızı ve rahatlamanızı sağlayabilir.(1)

Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Mutluluğunun Beslenme İle İlişkisi Nedir?

Unutmayın mutlu olmanın yolu sağlıklı olmaktan geçer. Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzda hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Vücut yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirebilmek için karbonhidrat, protein, yağ ile vitamin, mineral ve diğer besin öğelerine ihtiyaç duyar. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğelerini karşılamak, genel sağlık durumunu korumanıza yardımcı olur. Taze sebze ve meyveler gibi sağlıklı yiyecek seçimleri, bu besinlerin içerdiği bileşenler sayesinde modunuzu yükseltebilir. Ayrıca sağlıklı beslenme alışkanlıkları bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Hormonların daha iyi çalışmasını sağlar ve stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Stresin azalması demek mutluluğa bir adım daha yakın olduğunuz anlamına gelir.

Bağırsakların ikinci beyin olduğunu biliyor muydunuz? Bağırsak sağlığını koruyarak ve bağırsak florasını güçlendiren besinler tüketerek kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz. Yapılan çalışmalarda bağırsaklardaki iyi bakteri miktarını artıran fermente gıdaların aynı zamanda kişinin duygu dünyasında da olumlu etkiler yarattığını belirtmektedir. Bağırsakların sağlıklı kalmasını sağlayarak mutlu olmak için kefir, yoğurt, turşu gibi fermente gıdaları beslenme programınıza ekleyebilir ve kendinizi daha pozitif hissedebilirsiniz.

Şeker içeren ve işlenmiş gıdalar anlık olarak modunuzu yükseltse de uzun vadede genel sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir. Diyetinizden hazır meyve suları, gofret, şekerlemeler, sucuk, salam, sosis, gazlı içecekler gibi sağlığa zararlı besinleri çıkarmak, mutluluğunuzun uzun sürmesini sağlayabilir. Bunların yerine mutluluk hormonları olarak bilinen dopamin, endorfin, serotonin hormonlarının salınımını artıran besinler ekleyebilirsiniz. Örneğin kalsiyum, magnezyum, kron ve folik asit içeriğine sahip besinler iyi bir tercih olabilir. Ton balığı, somon, sardalye, tavuk, hindi , yumurta ve kırmızı et bu vitamin ve minerallerden zengin besinlerdir. Ayrıca serotonin hormonu sentezinde rol oynayan triptofan için mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya gibi kuru baklagillere de diyetinizde yer vermeniz mutluluğunuza mutluluk katabilir.

Beslenme programınıza beyin fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayan folik asit, krom, demir, magnezyum, omega 3 yağ asitleri gibi besin bileşenleri eklemek daha mutlu olmanın yolları arasındadır. Örneğin çinko yetersizliği depresyona yakalanma riskini artırabilir. Diyet programınıza ceviz, badem, deniz mahsulleri gibi besinleri ekleyerek depresyon riskini azaltabilir, mutlu olmak için güçlü bir adım atabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak yemek zaten önemli bir mutluluk kaynağıdır. Kendiniz için besleyici bir diyet programı hazırlayabilir, hatta bir diyetisyenden yardım alarak sağlıklı bir beslenme listesi takip edebilirsiniz.(2)(3)

Mutluluğunun Beslenme İle İlişkisi Nedir?

Probiyotik Kullanmanın Mutluluk Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bağırsak sağlığının korunmasında önemli rol oynayan probiyotikler, dolaylı olarak beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olur. Yapılan araştırmalar beyin ile bağırsağın birbirine bağlı olarak çalıştığını ve aralarında bağırsak-beyin ekseni adı verilen bir bağ olduğunu göstermektedir. Beyin ile bağırsak arasında yer alan vagus siniri, bağırsaktan aldığı bilgileri beyne ulaştırır. Bağırsaklar aynı zamanda beyinde üretilen serotonin, dopamin ve gama- aminobütirik asit gibi ruh hali üzerinde önemli rol oynayan hormonların da sentezlendiği yerdir. Bu nedenle bağırsaklar ikinci beyin olarak nitelendirilir.

Bağırsaklar ile beyin sürekli etkileşim halindedir. Beyin bir sorun ile karşılaştığında bağırsaklara uyarı sinyali gönderilir. Bu nedenle stres, kaygı, anksiyete ve depresyon gibi duygu bozukluklarında sindirim problemleri yaşanır. Tam tersi kronik kabızlık, Crohn's hastalığı ya da irritabl bağırsak sendromu gibi hastalıkların alevlenme dönemleri beyni etkileyerek anksiyete ve depresyonu tetikleyebilir. Bağırsak beyin ilişkisi o kadar önemlidir ki; bağırsakları beyne yemek yemeyi durdurması için sinyal göndererek iştahın düzenlenmesini sağlayabilir. Besinlerin vücuda alındığı ilk yirmi dakikanın sonunda bağırsaklarda emilimi gerçekleşir ve bağırsaklardaki bakteriler besinlerden ürettikleri proteinlerle iştahı baskılayabilir.

Bağırsaktaki iyi bakteri sayısını arttıran probiyotikler, bağırsak florasını düzenler ve ruh halini iyileştiren hormonların salınımını arttırabilir. Probiyotik içeren besinlerin mutlu olmak ile bağlantısı bu durumdan kaynaklanır. Normalde bağırsaklardaki iyi bakteri ve kötü bakteriler belirli bir denge ve barışçıl bir tutum içinde birlikte yaşar. Herhangi bir nedenden dolayı bu denge bozulduğunda ve kötü bakteri sayısı arttığında, bağırsaklar alarma geçer. Beyne problem ile ilgili sinyal gönderir ve stres hormonlarının salınımını artırır. Stres, depresyonun ve mutsuzluğun en önemli nedenidir. Bağırsak florasındaki iyi bakteri sayısını artırmak için kefir, yoğurt, turşu, kombucha, kimchi gibi probiyotik içeriği yüksek besinler ekleyebilir ya da probiyotik takviyeleri kullanarak bağırsak florasının mikrobiyom dengesini sağlayabilirsiniz. Bir başka deyişle mutlu olmanın yolları probiyotiklerle kesişir.(4)(5)

Probiyotik Kullanmanın Mutluluk Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

İçerikler (Gizle-)
 • Mutlu Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Stresi Yönetin

  • Eğlenin

  • Özgüveninizi Arttırın

  • Yaşam Tarzınızı Değiştirin

  • Yapılacaklar Listesi Oluşturun

  • Duygularınızı Paylaşın

 • Mutluluğunun Beslenme İle İlişkisi Nedir?

 • Probiyotik Kullanmanın Mutluluk Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kaynakça