Stres Ve Bağışıklık Sistemi Arasındaki İlişki Nasıldır?

Stres ve Bağışıklık Sistemi Arasındaki İlişki Nasıldır?
Dr. Aslı O.
Yayın Tarihi: 17.12.2021 | Güncelleme Tarihi: 02.01.2024

Ruh halinin kişinin sağlık durumunu etkilediği araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek.

Stresle Başa Çıkmak İçin Yapılabilecekler

Meditasyon

En etkili stres yönetimi stratejilerinden biridir. Her gün sadece birkaç dakika meditasyon yaparak stres seviyenizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Buna ek olarak kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz.

Egzersiz

Stresi azaltmanın bir başka yoludur. Egzersiz yapmanın vücuttaki olumlu etkilerini zaten biliyorsunuzdur ancak egzersiz yalnızca fiziksel değil zihinsel olarak da olumlu etkilere sahiptir.

Beslenme

Dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca ruh halinizi kontrol etmenize de yardımcı olabilir.

Uyku, ve stres birbiri üzerine olumlu ve olumsuz etkilere sahiptir. Yetersiz ve kalitesiz uyku hormon seviyelerini ve ruh halini olumsuz etkileyebilir.

Stres yönetimi için hangi yolu seçmiş olursanız olun vücudunuzun stresin etkilerinden korunması için kendinizi daha iyi donatmalısınız. Probiyotik mikroorganizma içeren takviye edici gıda Probest Defense bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Not: Bu yazı yalnızca bilgi amaçlıdır. Stresi yönetebilmek için atacağınız en doğru adım doktorunuza başvurmaktır!

Bağışıklık sistemi, vücudumuzda hastalıklara karşı savunma oluşturan bir sistemdir. Bağışıklık sistemimiz zayıfladığında hastalıklara daha kolay yakalanırız.

Hormonlar, stresle başa çıkabilmek için ne yazık ki bazı bağışıklık fonksiyonlarını duraklatır. Bu nedenle, uzun süreli stres bedeni hastalıklara karşı duyarlı hale getirebilir.

Hayatınızdaki stresi yönetmeyi öğrenmek, stres seviyenizi düşürmeye ve bağışıklık sisteminizi korumanıza yardımcı olabilir.

Stresin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

İçerikler (Gizle-)
  • Stresle Başa Çıkmak İçin Yapılabilecekler

    • Meditasyon

    • Egzersiz

    • Beslenme