Bağırsak Sağlığı İçin Ne Yapılmalı?

Bağırsak Sağlığı İçin Ne Yapılmalı?
Dr. Aslı O.
22.12.2021

Kronik yüksek stres, bağırsak sağlığını olumsuz etkiler. 

Daha Az Stres

ronik yüksek stres, bağırsak sağlığını olumsuz etkiler. Meditasyon, düzenli spor, masaj, arkadaşlar ve aile ile vakit geçirmek, kafein tüketimini azaltmak başta olmak üzere birçok aktivite stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Düzenli Uyku

Yeterli ve düzenli uyku eksikliği, bağırsak sağlığımız üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Günlük 7-8 saatlik dengeli bir uyku düzeni bağırsak sağlığı için önemlidir.

Yeterli ve Dengeli Beslenme

İşlenmiş, yüksek şekerli ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durmak bağırsak sağlığınız için yararlı olacaktır. Lif yönünden zengin sebze ve meyve ve bol sıvı tüketmek bağırsak sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Probiyotik Takviyesi

Doktorunuzun ya da eczacınızın rehberliğinde probiyotik takviyesi almak bağırsak sağlığı ve bağırsak flora dengesi için oldukça etkili bir yoldur. “Yaşam için” anlamına gelen Probiyotikler, yeterli miktarda kullanıldığında konakçıya sağlık yararı sağlayan ”canlı mikroorganizmalar” olarak tanımlanmaktadır ve bağırsak florasına faydası klinik araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Gıda İntoleransı Testi

Kramp, karın ağrısı, ishal, reflü, kabızlık gibi semptomlara neden olan gıda intoleransı testi yaptırmak faydalı olabilir. Bu tip durumlarda, genel olarak bu semptomlara neden olan bazı genel gıdalardan uzak durarak semptomların seyrini izleyebilirsiniz. Eğer gıda intoleransınızın olduğu bir besini tespit edip beslenme alışkanlığınızı değiştirebilirseniz, sindirim sisteminize müthiş bir katkı sağlamış olursunuz.

Bağırsak sağlığını korumak genel sağlığımızı da korumanın önemli bir yolu. Bunun için bağırsakların önemi hakkında farkındalık geliştirebilir, bağırsak florası gibi konularda okuma yaparak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bağırsak Sağlığı İçin Ne Yapılmalı?

 

İçerikler (Gizle-)
  1. Daha Az Stres

  2. Düzenli Uyku

  3. Yeterli ve Dengeli Beslenmek

  4. Probiyotik Takviyesi

  5. Gıda İntoleransı Testi