Bağırsakların Önemi

Bağırsakların Önemi
Dr. Aslı O.
Yayın Tarihi: 17.12.2021 | Güncelleme Tarihi: 09.01.2024

Yakın zamanlarda bu bağlantı dolayısıyla bağırsaklarımız ikinci beynimiz olarak nitelendirilmeye başlamıştır. Yine bu bağlantıya bağırsak mikrobiyotasının da katıldığı ve bu üçlü yapıda çift yönlü karşılıklı ilişkinin olduğu da saptanmıştır. Bağırsak-mikrobiyota-beyin arasındaki bu dengenin çeşitli sebeplerle bozulduğu durumlarda pekçok farklı rahatsızlık ya da hastalık tablosu gelişebilmektedir.

Bağırsağın bozulmuş olabileceğini gösteren 6 işaret

“Bağırsaklarınızda beklenmeyen, rahatsız edici, günlük hayatınızı etkileyen durumlar bağırsak sağlığınızın bozulduğunu işaret edebilir. Böyle bir durumda doktor veya eczacınıza başvurmalısınız.” gibi bir ifade ile değiştirebiliriz.

Bağırsakların Önemi

Mikrobiyota olarak tanımlanan bu yapı, vücudumuzun pek çok farklı bölgesinde yerleşmiştir. Yalnızca kalın bağırsakta insanın kendi hücrelerinden sayıca çok daha fazla miktarda, 40 trilyon civarında bakteri yaşamaktadır. Bunların büyük çoğunluğu vücudumuzun sağlıklı kalabilmesi için çeşitli fonksiyonlar gören yararlı bakterilerdir. Bağırsaklarımızda hastalık oluşturabilme potansiyeline sahip zararlı bakteriler olmakla birlikte, yararlı bakteriler ile birlikte belli bir dengede yaşamakta ve herhangi bir olumsuzluğa yol açmamaktadır. Sağlıklı bağırsak mikrobiyotası olarak tanımlayabileceğimiz bu durum, yalnızca sindirim sistemimizin düzgün çalışması üzerine değil aynı zamanda vücudumuza zarar verme potansiyeli olan her türlü dış etkene karşı direncimiz olarak ifade edilen bağışıklık sistemimiz üzerine de olumlu etkiler sağlamaktadır. Bağırsak mikrobiyotamızın sağlıklı gelişebilmesi ve bunu koruyabilmesi, sağlıklı yaşam için son derece önemlidir. Sindirim sistemimiz ayrıca kendisine ait bir sinir sistemi ile donanmış olup, merkezi sinir sistemimiz ile de bağlantıdadır.

Kısacası bağırsaklarımızın sağlıklı olması genel sağlığımız için de önemlidir. Bu nedenle bağırsaklara iyi gelen yiyecekler tüketebilir,
sağlıksız bağırsakların belirtileri hakkında bilgi edinip önlem alabilirsiniz. Diğer yandan hazımsızlık belirtileri gibi farklı konularda da okuma yapmak için tıklayın.

 

İçerikler (Gizle-)
  • Bağırsağın bozulmuş olabileceğini gösteren 6 işaret