GERİ DÖN

Probiyotik Nedir?

BLOG 17.12.2021

Probiyotik teriminin kökeni “yaşam için” anlamına gelen pro ve biotikos sözcüklerine dayanmaktadır. Ağız yoluyla yeterli miktarda alındığında, kişinin fizyolojisini destekleyerek sağlığına olumlu etki sağlayan canlı mikroorganizmalar olarak tanımlanır.

Son yıllarda, probiyotik kullanımı ile sindirim sisteminin düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi ya da güçlendirilmesi fikri, bağırsak mikrobiyotasının pek çok farklı rahatsızlığa karşı koruyucu rol oynadığını gösteren ya da bağırsak mikrobiyotasındaki dengenin bozulması ile bazı hastalıkların bağlantılı olduğuna işaret eden araştırmalara ve klinik verilere dayanır.

Probiyotikler yeni bir keşif olmayıp, kullanımı neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Fermente edilerek üretilen pek çok gıda, uzun yıllar boyunca beslenmenin yanı sıra tedavi edici kaynak olarak da görülmekteydi. Konuyla ilgili: probiyotik içeren besinler.

Günümüzde dünyanın pekçok ülkesinde takviye edici gıda olarak probiyotik ürünler ya da probiyotiklerle zenginleştirilmiş besinlerin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu ürünler bazen bir bazen de birden çok bakteri suşunu bir arada içermektedir.

Suş, bir bakteri veya virüsun farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına verilen isimdir. Farklı suşlar arasında, ilaçlara, dış etkilere dayanıklılık gibi özellikler yanında etkileri bakımından da farklılıklar bulunmaktadır.